Batikolás: folyamatok, minták és módszerek

Mire lesz szükséged és hogyan kell kezelni a színeket?
Batik színek
A legnagyobb előny, amire a batikolástechnika büszke lehet, a 100%-os eredetiség és a minta megismételhetetlensége.
Ha környezetbarátabb utat szeretnél választani, a vásárolt színek helyett választhatsz a természetes színezékek közül néhányat (kurkuma, avokádó, cékla stb.). A batik még a vadabb színeket is elbírja, ezért ne féljünk többet kombinálni belőlük – például elevenítsük fel a batikolt mintát szivárvánnyal.
Szövetek batikoláshoz, vagy bármi, ami kéznél van


A színrögzítés módszerei
- Batikolás forró fürdőben - A batikolás egyik módja az, hogy az anyagot forró színfürdőben áztatják és forralják. Először a szövetet hideg vízbe kell meríteni, majd össze kell kötni és egy bizonyos időre belemeríteni a festékkeverékbe. Kivétel után hagyjuk kihűlni és tegyük 5 percre az ecetes oldatba. Ezután öblítsük le, és távolítsuk el a gumiszalagokat. Öblítsük le újra, és csavarás nélkül tegyük a szárítóra. Ennek a technikának az a hátránya, hogy több színnel nem lehet dolgozni.
- Hidegbatikolás - Ha érdekel, hogyan lehet több színnel batikolni, a hidegbatikolás technika lesz a legmegfelelőbb számodra. A hidegbatikolt színeket azonban utólag mindig megfelelően rögzíteni kell. A fixálót általában a hidegbatikolt festék csomagja tartalmazza. Használj gumiszalagot vagy zsinórt az anyag egyensúlyba hozásához az elérni kívánt motívumnak megfelelően. Ezután áztasd hideg vízbe, és óvatosan csavard ki, hogy a folyadék mindenhova bejusson. Ezután ecsettel, applikátorral vagy fecskendővel vigdd fel az utasítás szerint elkészített színt. Most jön a rögzítő. Alkalmazása és a hatásidő lejárta után öblítsd le az anyagot és hagyjd szabadon megszáradni. Viselet előtt gyengéden mosd ki.
- Mikrohullámú sütős batikolás - A mikrohullámú sütőben a batikolt minta a hőt használja a szín rögzítéséhez. Az előkészített festett anyagköteget műanyag zacskóba helyezzük, amelyet megfelelően lezárva egy tálba helyezünk. Helyezd a tálat a mikrohullámú sütőbe, és kapcsold be 20 percre a legmagasabb teljesítményen. Fontos, hogy tűz elkerülésének érdekében a mikrohullámú sütőt állandó felügyelet alatt tartsuk. A melegítési idő letelte után merítsd az anyagot 20 percre az ecetes oldatba. Ezután távolítsd el a zsinórokat vagy a gumiszalagokat, öblítsd le hideg vízzel, és hagyjd megszáradni.
- Batikolás mosógépben - Ennek a módszernek az az előnye, hogy gyakorlatilag egyáltalán nem érintkezel a festékkel, így nem áll fenn a szennyeződés veszélye. Szükséges azonban a mosógéphez megfelelő speciális szín beszerzése. A ruhadarabot kösd össze, majd kövesd a csomagoláson található utasításokat.
Hogyan kell batikolni? – batikolási módszerek
-
Kötött batikolás - A kötött batikolás az egyik legklasszikusabb és legelterjedtebb módja a ruhák színekkel való díszítésének. Valójában az anyag megkötéséről, majd festéséről van szó, hogy különböző mintákat hozzunk létre. A kötözési és festési folyamatot annyiszor megismételheted, ahányszor csak akarod. A végső festés után távolítsd el a zsinórokat az anyagról, öblítsd le és rögzítsd a színeket ecetes vízben.
-
Szavóso batikolás - TEz a Szavós batikolási technika valójában nem festés, hanem fehérítés alapján működik. Ezért válassz sötétebb színű anyagot/ruházatot, hogy az eredmény kellően látható legyen. Például a farmer batikolásához nagyon alkalmas a fehérítési módszer, mivel jól áll a kék színnel szemben. Amikor Szavóval vagy más hasonló klóros termékkel dolgozol, mindig használj gumikesztyűt, és jól szellőző helyen dolgozz. A batikoláshoz használhatsz klasszikus kötözést vagy sablont. Alkalmazd a Szavót az anyagra szivaccsal, ecsettel vagy permetezővel, attól függően, hogy mi felel meg neked. Ha nem szeretnél kétoldalas motívumot, helyezz egy műanyag betétet a ruha eleje és háta közé. Hagyjd a Szavót hatni, amíg el nem éred a kívánt fehérítési intenzitást. Ezután öblítsd le és mosd ki a ruhadarabot.
-
Gyűrött batikolás - A gyűrött batikolás az egyik legegyszerűbb mód, de az eredménye sokszor kiszámíthatatlan. A legjobban túlméretezett anyagokon működik. Az anyagot rendszeresen a lehető legkisebb térfogatra gyűrjük össze. Ezt követően a szövetcsomagot nejlonharisnyába helyezzük, madzaggal rögzítjük és befestjük.
-
Szórt batikolás - A szórt batikolásnál a legnagyobb különbség a színes felvitelben rejlik, amely sokkal több teret enged a fantáziának és a motívumok változatosságának. Először áztasd be a festett anyagot egy kanál sóval vízbe, és egy műanyag fóliára helyezd el. Ezután tetszés szerint szórd meg a porszínek segítségével különböző minták kialakításához. Fedd le az egészet egy második réteg műanyag fóliával, és óvatosan tekerd fel. Helyezd a tekercset műanyag zacskóba, és gondosan zárd le. A színeket forrásban lévő vízben vagy mikrohullámú sütőben rögzítsd.
-
Varrott batikolás - A varrott batikolás a kötött batikhoz hasonló elven alapul. Gumi vagy zsinór helyett azonban varrással és húzással hoz létre mintát, amely specifikusabb mintákat és nagyobb részleteket tesz lehetővé. Használj erős cérnát, és varrd át a vonalakat kétszer, ha kifejezőbb mintát szeretnél elérni.
-
Viasz batikolás - A viasz batikolás valószínűleg a legösszetettebb az összes lehetőség közül, jobban megfelel a haladóknak. Alapvetően az a lényeg, hogy a viaszréteggel borított helyekre a szín nem tud eljutni. Az első lépés az anyag kellő kinyújtása. Ehhez használj speciális keretet vagy szőnyeget, amelyre rögzíted a csipeszeket vagy csatokat. Ha az anyag nincs eléggé kihúzva, a viasz megolvad, ezért nagyon figyelj erre a lépésre. Olvasszd fel a viaszt és fesd le vele a kívánt mintát az anyagra (ecsettel vagy pálcával). Ennél a technikánál a hideg batikolásra szánt festékeket kell használni, mert a forrásban lévő víz feloldja a viaszt, ami nem kívánatos. Festés után langyos vízben mosd ki a ruhadarabot, majd újságpapírra terítve hagyjd száradni. Ezután óvatosan hámozzuk le a viaszt, például egy evőeszköz késsel. Ha viasz maradt az anyagon, vasad át újságpapírra vasalóval (az újság felszívja a viaszt).

Batikolás - minták
- Csíkok - A batikolt csíkokat úgy lehet elérni, hogy az anyagot palacsintához hasonló tekercsbe tekerjük. Ezután rendszeres időközönként gumiszalaggal összekötjük. Ha a függőleges csíkokat szeretnél, tekerd fel az anyagot alulról felfelé. Ha viszont vízszintes csíkokat akarsz elérni, akkor a tekerés iránya balról jobbra (vagy fordítva) történjen.
- Spirál - A spirál valószínűleg az egyik leggyakrabban használt motívum. A batikolás során úgy hozhatod létre, hogy a ruhadarabot egy lapos szőnyegre teszed, és két ujjal felemeled az anyag egy részét oda, ahol a spirál közepét szeretnéd, hogy legyen. Ezután kezd el forgatni az anyagot a közepe körül, amíg az egészét fel nem tekered, és egyfajta lapos golyót hozol létre, amelyet gumiszalaggal kötsz össze. Használj legalább hármat, és helyezd el azokat úgy, hogy pontosan a közepén metsszék egymást. Minél több a gumiszalag, annál hangsúlyosabb lesz a spirál. Csak rajtad múlik.
- Körök - Ismét fogd meg az anyagot ott, ahol szeretnéd, hogy a kör középpontja legyen. Húzd egy kicsit a szőnyeg fölé, és kösd gumiszalaggal össze amolyan "lófarokba". Minél hosszabb a kiálló anyagdarab, annál nagyobb a kör sugara. Ha több kört szeretnél létrehozni, helyezz tetszőleges számú gumiszalagot az első gumiszalag alá.