A gyermekek légzőgyakorlatainak kicsit más a küldetése, mint a felnőttek esetében. A felnőttek légzőgyakorlatainak pihentető és egészségre gyakorolt hatásai mellett a gyerekeknél alkalmazottak, például rossz kiejtés esetén a logopédiás kezelés részeként működhetnek. Nem kell aggódni a gyermek ellenállása miatt, mert ezek a gyakorlatok nagyon szórakoztatóak és nem időigényesek. Lássuk tehát, mire való a helyes légzésgyakorlat gyerekeknek, és egyáltalán hogyan kell elvégezni.
Légző- és artikulációs gyakorlatok
A rossz kiejtés miatt a légzésgyakorlatokat a logopédia részeként gyakorolják. A helyes légzéssel nemcsak a kisgyermekkori beszédtanulást támogatjuk, hanem megelőzhetjük a hibákat, beszédzavarokat is. Ezért a logopédusnak számos eszköze van az irodájában, amelyek első pillantásra szórakoztató játéknak tűnnek a gyermek számára. Példa erre a fújó lottó, amikor a gyermek a lélegzetével próbálja a labdát egy keretbe helyezett képre jutatni. Egyéb segédeszközök közé tartozik például a fújó foci, vagy a különféle szélmalmok és hasonlók.
Relaxációs és légzőgyakorlatok gyerekeknek
A relaxációs légzőgyakorlatok kombinálhatók például gyermekjóga vagy aromaterápia gyakorlásával. A gyerekek biztosan élvezni fogják a virágok vagy gyógynövényes párnák illatát, az illatos levegőt az orrukon keresztül lélegzik be, majd a szájukon keresztül lassan kifújják. Ami a jógagyakorlatokat illeti, a gyerekek minden bizonnyal szeretni fogják a fekvő gyakorlatokat, amelyekben például egy papírcsónakot helyezünk a hasukra. A gyermek megpróbálja úgy mozgatni a csónakot, hogy annak mozgása a tenger mozgását szimulálja. A gyakorlat során megtanul helyesen lélegezni a hasába.
Légzőgyakorlatok gyerekeknek óvodában
Szintén sok pedagógus végez szórakoztató és erőszakmentes légzőgyakorlatokat a gyerekekkel való játék részeként, éppen a beszéd és a helyes artikuláció elősegítése érdekében,
amivel már korán megelőzhető a logopédus beavatkozása. Óvodában, gyerekcsoportban vagy bölcsődében valóban nagyon sok „játék” létezik légzőgyakorlatokhoz. Ilyenek például a:
- buborékfújóba fújni
- a pingpong labdák áthelyezése az asztal másik oldalára lélegzettel
- buborékok létrehozása egy pohár vízben és habfürdőben
- léggömbök felfújása
- fúvós hangszerek kipróbálása
- vagy esetleg üvegfelületekre lélegezni, majd ujjaikkal képeket festeni a ködös területekre
Légzési rehabilitáció gyermekeknél
A gyermekek számára készült légzőgyakorlatokat egészségügyi okokból is alkalmazzák. Ezek sokfélék lehetnek, például:
- asztma
- allergia
- pszichoszomatikus légszomj
- a félelem és a kellemetlen pszichológiai érzések enyhítése
- vagy lábadozás légúti betegség, például hörghurut vagy tüdőgyulladás után
Ezeket a gyakorlatokat orvos vagy gyógytornász felügyelete mellett végezzük, miközben a gyermekkel ismertetjük folyamatot és a gyakorlatok helyessége folyamatosan ellenőrizve van. Az orvosok és gyógytornászok rendelőiben különféle légzésrehabilitációs segédeszközöket találunk a gyakorlatok segítésére. Ezek általában inhalációs légzőkészülékek, motivációs elemekkel ellátott spirométerek (pl. a gyereknek a kilégzéssel minél magasabbra kell juttatnia a labdát stb.) vagy légzőtrénerek.
Tipp: Nemrég írtunk egy kézikönyvet is a felnőtteknek szóló légzőgyakorlatokhoz. Főleg fáradtság, depresszió és álmatlanság esetén alkalmazzák.